Тисненням називають створення зображення на папері, шкірі, картоні чи пластику з допомогою нагрітого металевого кліше. Цей процес був відомий людству ще в давні часи. Задовго до появи книг майстри навчилися помічати свої вироби спеціальним клеймом. Невдовзі подібними знаками стали скріплюватися і позначатися важливі державні документи.
Тиснення обов’язково передбачає виготовлення штампу. Сучасні штампи виготовляють на лазерному гравірувальному обладнанні, завдяки якому на металевій основі можна вирізати зображення будь-якого рівня складності. Для виконання тиснення штамп нагрівається до певної температури і притискається до виробу з допомогою автоматичного пресу чи тигелю.
Існує кілька видів тиснення:
Тиснення фольгою виконується способом вдавлювання фольги, що розміщується між основним матеріалом (папером, картоном) і нагрітим кліше для тиснення. Під впливом тиску і температури фольга переноситься на необхідний матеріал. Таке тиснення якісно імітує ефект блиску золота чи срібла та широко використовується для нанесення логотипів компаній, написів на листівках, запрошеннях, грамотах і сертифікатах.
Сліпе (блінтове) тиснення отримало свою назву від німецького слова blint, тобто, сліпий. Чому його назвали сліпим? Тому що видавлене зображення нічим не зафарбовується, а має колір і текстуру самого матеріалу. Виконується воно тим же способом, що й тиснення фольгою, єдина різниця – відсутність фольги. Для такого виду тиснення необхідно правильно підібрати матеріали. Потрібно використовувати лише ті, на яких відтиск буде помітним. Хороший результат дає використання шкіри чи фактурного дизайнерського паперу.
Стильно та дуже оригінально виглядає конгревне тиснення. Об’ємне, продавлене назовні зображення логотипу чи назви фірми справляє враження, ніби назва чи логотип доволі важкі та заповнені зсередини. Конгрев може бути виконаний також із застосуванням фольги. Таке тиснення потребує виготовлення складного кліше, що складається з двох частин. Воно коштує дещо дорожче, ніж звичайний штамп. Конгревне тиснення вимагає використання певного обладнання та вправної руки досвідченого спеціаліста.
Зворотне тиснення застосовується доволі рідко. Нагадує конгрев навиворіт, тобто, зображення, видавлене всередину. Щоб воно гарно виглядало, необхідне вдале поєднання матеріалів, форми та ідеї. Якщо всі три фактори співпадають, виходить доволі оригінально.
Текстурне тиснення ефективне для створення на дизайнерському папері високої щільності чи картоні власної унікальної текстури. Прикладом може слугувати продавлений візерунок по всій площі папки чи обкладинки каталогу в формі логотипу компанії.
Де використовується тиснення?
В діловій поліграфії при виготовленні папок з дизайнерського картону, у виробництві сувенірної презентаційної упаковки, на листівках, грамотах, сертифікатах, обкладинках каталогів, книг, брошур, календарної продукції. Тиснення – недешевий вид післядрукових робіт. При правильному застосуванні він надає виробам розкішного вигляду, справляє позитивне враження на цільову аудиторію.