Фальцювання. Цей поліграфічний термін походить від німецького слова falzen, що в прямому перекладі означає вигинати. Сфальцювати означає зігнути.
Навіщо в поліграфії потрібні вигини і для якої продукції застосовується фальцювання?
Ціль фальцювання – охайне складання паперового чи картонного виробу. Візьмемо, наприклад, зошит. Він складається з накладених один на одного листів, що скріплені між собою по лінії згину (фальца). Тільки складений таким чином зошит зручний для звичного нам користування. Завдяки фальцюванню газети, карти місцевості, листівки, буклети, брошури, журнали, книги, каталоги, конверти, схеми, P.O.S.-матеріали, сувенірна, пакувальна продукція і інші вироби ідеально рівно складаються і набувають зручного для використання формату. Як бачите, фальцювання - це один з найважливіших післядрукових процесів у виробництві книжної, журнальної, рекламно-поліграфічної, сувенірної продукції і ділової поліграфії.
Чи складний процес фальцювання?
На перший погляд може здатися, що згин виконати дуже просто. Але це не зовсім так. Що зробити один чи кілька фальців в правильному місці по ідеально рівній лінії необхідне спеціальне фальцювальне обладнання. Складно уявити, щоб сотні тисяч газет, журналів, книг та зошитів фальцювалися вручну. Звичайно, для цього використовуються спеціальні фальцювальні машини. Поруч з автоматичною, для поліграфічної продукції, що друкується маленькими тиражами, виконується ручне фальцювання, так як сфальцювати декілька десятків виробів дешевше, ніж запустити і налагодити машину. Розрізняють 3 види фальцювання: взаємно перпендикулярне, паралельне, комбіноване. Залежно від продукції застосовуються різні види фальцювання. Крім того, в одному виробі може використовуватись 2,3,4 і навіть 7 фальців.
Які матеріали можна сфальцювати?
Технологічно можна сфальцювати будь-який папір чи картон. Звичайно, скрізь є свої особливості. Щільний папір, від 170 г/м2 і вище, а також картон попередньо необхідно збігувати (про процес біговки дивіться тут), а після цього тільки фальцювати, інакше матеріал може просто зламатися в місці згину. Інколи, коли фальцюються тонкі листи, але папір крейдований, лакований чи на місці згину надрукована плашка, також використовують попереднє бігування задля уникнення розтріскування і неохайного зовнішнього вигляду. Для якісного фальцювання поліграфісти мають дотримуватись певних параметрів вологості паперу і інших технологічних нюансів.
Як визначити якісне фальцювання?
Характеристики доволі прості: