Офсетний друк — технологія друку в поліграфії, яка передбачає перенос фарби з друкарської форми на друкований матеріал не прямо, а через проміжний офсетний циліндр. Офсетний друк є одним з найпоширеніших видів традиційного нецифрового друку.
Принцип дії
У традиційнійному офсетному друці фарба попадає на папір, проходячи як мінімум два вали — один з них називається формним валом, а інший — офсетним валом.
Форма є пластиною з металу, покритою світлочутливим шаром. На форму наноситься зображення. Після обробки засвічені ділянки форми починають притягати воду й відштовхувати фарбу. Незасвічені частини форми, навпаки, відштовхують воду й притягують фарбу. У такий спосіб фарба попадає винятково на незасвічені частини форми – друковані елементи, які формують зображення.
При кожному повороті за допомогою системи зволожуючих валів вал, де перебуває друкарська форма, обмивається водою, потім через систему фарбних валів на нього наноситься фарба. Зображення переноситься з друкарської форми на офсетний вал, а звідти — на папір.
Виготовлення друкарських форм
Раніше процес виготовленні друкарської форми складався із двох частин. Фотоформи попередньо виводилися на спеціальному фотовивідному обладнанні, а потім уже виготовлялися самі друкарські форми.Зараз це робиться значно простіше: спеціальна технологія Computer-to-Plate (Ctp) дозволяє відразу виводити друкарські форми без застосування проміжного обладнання. За допомогою плейтсетера зображення прямо переноситься на друкарську форму.
Друк кольорових зображень
Офсетний друк здійснюється на офсетних машинах. За кожний робочий цикл машини відбувається зволоження друкованої форми, нанесення фарби на друкуючі елементи, подача паперу, власне друк й вивід готового відбитка на приймальний стіл.
Є кілька способів надрукувати кольорове зображення - друк в кілька прогонів та друк на багатофарбовій друкарській машині.
Обидва способи базуються на розкладанні будь-якого кольору на декілька компонентів, наприклад, CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, black).Для кожного аркуша кольорового зображення виготовляється набір друкарських форм, зображення на кожній з яких відповідає компоненту зображення у системі CMYK (тріада).
Ці пластини або встановлюються по черзі в машину з одним набором валів, або одночасно в машину з декількома наборами валів. У першому випадку друк одного кольору називається "прогоном". Машини з декількома наборами валів називаються багатофарбними.
Багатофарбна офсетна машина має окрему друковану секцію для кожної фарби. Наприклад, якщо в публікації були використані чотири тріадних кольори (CMYK) і один Pantone, і при цьому друкарська машина має п`ять кольорових секцій, де кожна фарба (блакитна, пурпурна, жовта, чорна й змішана) повинна бути заправлена в окрему секцію. При друку папір буде послідовно проходити через кожну секцію. Якщо ж машина має менше число секцій, наприклад, дві, то треба буде надрукувати спочатку два кольори, зупинити машину, замінити фарби й друкарські форми, потім повторити друк з іншими двома фарбами, а потім знову пропустити папір через ті ж самі секції для нанесення кольору, що залишився.
Для забезпечення точної передачі кольору при друку використовуються системи контролю, засновані на денситометрії, колориметрії, а також кольоропроба.
Переваги офсетного друку
C моменту винаходу офсетного друку пройшло більше 100 років, але цей спосіб друку залишається лідируючим у поліграфії. На це є вагомі причини.
Проблеми офсетного друку
При малих тиражах практично повсюди використовуються види друку, поєднувані терміном цифровий друк.
Офсетний друк – основний напрямок діяльності нашої друкарні. Реалізувати всі переваги офсетного друку дозволяють нам сучасні друкарські машини Heidelberg.